Doğal Probiyotik Yoğurt Nedir ?

ddddYoğurt bizim geleneksel gıdamızdır, tüm dünyaya bu coğrafyadan yayılmıştır. Sütte su oranı %88 ve başlıca proteinlerin, süt yağının, karbonhidratın, minerallerin bulunduğu katı madde %12 oranındadır. Yoğurt yaparken sütün katı maddesinin %15’e yükseltilmesi gerekir. Buna kuru madde standardizasyonu denir ki bir nevi koyulaştırma, konsantre etme işlemidir. Bu işlemi yapmanın birçok yöntemi vardır. En yaygın bildiğiniz süt tozu ilavesidir; bu yasal bir uygulamadır süt tozu kaliteli olduğu müddetçe! (Biliyorsunuz Çin menşeili süt tozlarında melamin katkısı tespit edilmişti; bu sağlığa çok zararlı bir maddedir) Belli oranda süt tozu ilavesiyle yoğurda işlenecek sütün kuru madde oranı yükseltilebilir. Evlerde annelerimiz yoğurt yaparken sütü normalden daha çok kaynatırlar, kaynadıkça karıştırıp daha da kaynatırlar. Bunun başlıca amacı da mikropları öldürmek, sütün suyunu uzaklaştırmak, kuru maddesini artırmaktır. Endüstriyel uygulamalarda vakum altında evaporasyonla sütün suyu düşük sıcaklıkta uçurulur ki, bu bence en uygun tekniktir.

Ülkemizden Avrupa ve tüm dünyaya yayılan yoğurdun mayası ülkemizde üretilmiyor. Piyasadaki yoğurtların hemen hepsi yurt dışı menşeili biyoteknolojik yöntemlerle üretilen “starter kültürler” ile üretiliyorlar. Bunlar zararlı olmasalar da; biz, bize özgü, bizim damak zevkimize uygun ve doğal olsun istiyorduk; ülkemizde de üretilebilsin istiyorduk; hiçbir şekilde maya içindeki bakteriyle oynanmasın (yani gen değişikliği yapılmasın) istiyorduk. Ayrıca yoğurt bakterileri olan Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus bulgaricus birbirine sevdalı, birbirinden ayrıyken optimum çalışamayan faydalı yoğurt bakterilerdir; yani yoğurt mayası başlıca bu iki bakteriden oluşur. Ancak bu güzel bakterilerin probiyotik özelliği nispeten zayıftır. Probiyotikler,  sindirim sistemi gibi (midedeki yüksek asitlik, enzimler, safra asitleri gibi)  zorlu bir sistemden canlı kalarak kalın bağırsağa geçerek burada kolonize olup çoğalabildiğinde sağlığımızı olumlu etkileyen canlı mikroorganizmalardır. Mesela kefir de bulunan Lactobacillus kefiranofaciens, L. acidophilus, L. helveticus, Bifidobacterium spp. bakterileri bunlara örnek olarak verilebilir. Ama yoğurt bakterileri sindirim sisteminin zorlu koşullarından canlı olarak geçmekte zorlanmakta olduklarından probiyotik özellikleri azdır.

BUUYUYUOTESTBiz de diğer ülkelere gökten zembille inmeyen yoğurt mayasını kendi tekniklerimizle tespit ederek, özelliklerini belirleyerek, duyusal analizlerle kendimiz beğenene kadar çok çalışarak “BüyüYo” yoğurt mayamızı ürettik. Sadece süt ortamında, katkısız, GDO bulunmayacak şekilde ürettik; ayrıca yoğurt gibi protein ve kalsiyum zengini bir ürünün PROBİYOTİK özelliğini artırmak için BüyüYo ürünümüzü L. acidophilus gibi yüksek probiyotik özellikli bakterilerle zenginleştirdik,  sağlığımıza daha da artılar sağlasın amacıyla. Biz kendimize düşen görevi yaptığımızı düşünüyoruz!

Sadece BüyüYo yoğurt yaparken; sütün suyunu iyice azaltmak gerekiyor; yani kaynatma işlemi daha uzun olmalı. Veya menşei belli ülkemizde üretilen kaliteli süt tozu kullanabilirsiniz (1 L için yaklaşık 40 gram gereklidir). Bir de mayalama süresince mayalama sıcaklığına (45°C) dikkat edilmelidir. Tadı, kokusu ve yapısı hoş bir yoğurt oluyor, ve uyaralım, beğenildiğinden hemen bitiyor! Özellikle çocuklarında çok severek tüketeceklerine inanıyoruz. Çocuklarımıza meyvelerle karıştırıp hazırlayacağımız yoğurt ara öğünlerde verilebilecek en sağlıklı gıdalardır.

Geleneksel beslenmemizin en güzel özelliklerinden birisi olan düzenli yoğurt tüketimine devam edelim; çünkü yoğurt zengin besin içeriğine sahiptir ve geleneksel beslenme şeklimizin vazgeçilmezidir, böyle de kalmalıdır.

 

email
The following two tabs change content below.
Prof. Dr. Zeynep Seydim

Latest posts by Prof. Dr. Zeynep Seydim (see all)


Etiketler: , ,

1 Yorum

  1. Gulden ozkan /

    Tarifi aynen uygulamama rağmen tutmadı ayran kıvamında oldu yoğurdum. Nerede yanlış yapmış olabilirim? Yoğutdun tutması için bir dahaki sefere önceden kendi yaptığım yoğurttan 1 kaşık eklesem olur mu?

Trackbacks/Pingbacks

  1. Hamilelik Sürecinde Enerji İhtiyacı | Kefir Natural - […] protein, mineral, vitamin ve biyoaktif bileşenlere sahip faydalı bir 300 kcal ‘dir. Bir kase probiyotik yoğurt, 1 adet nar …

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>