Doğal Yoğurt Mayası Kaynaklarını Biliyor muyuz ?

5-041-Greek-Yogurt-MEDIA-720_0-638x425

Lezzetli, doğal, güvenilir, GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) içermeyen ve üretim izinli doğal maya üretimini ülkemizde ve dünyada Danem yapabiliyor…

Gıda endüstrisi ne kullanıyor maya olarak derseniz, dünyada başlıca üreten birkaç marka var; ülkelerdeki temsilcilikleriyle her yere ürünlerini gönderen büyük firmalardır bunlar. Global gıda endüstrisi için gerekli maya üretimini yaparlar; yoğurt, peynir, kefir, tereyağı vs. Bu mayalar doğadan saflaştırılarak izole edilmiş, tanımlanmış güvenilir mikroorganizmalardır. Sürekli geliştirilirler, bir takım özellikleri de geliştirilir mesela bakteriofajlara karşı direnç kazandırılırlar ki işletmede üretim sürecinde sıkıntı olmasın. Kısaca biyoteknolojik koşullarda üretilen saflaştırılmış mikroorganizmalar uygun besiyerinde sevdiği sıcaklık ve atmosferde geliştirilir, konsantre hale getirilir, kurutulur ve ambalajlanır. Genellikle hızlıdırlar, 3 saatte yoğurt üretebilirsiniz mesela. Endüstri, kendi üretimi yoksa bu starter kültürleri özellikle fermente süt ürünlerinde kullanmak zorundadır, yoksa üretim prosesi zora girer. Bunların hastalık yapan mikrop içerme gibi bir riski bulunmaz, çünkü kontrollü üretilirler. Ancak ön plana çıkan yavan, alıştığımız lezzetten uzak, “standart ürün” olarak ardına sığınılan aslında sıradan ürünlerdir.

Yoğurt mayasında başlıca iki bakteri bulunur Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus; çok faydalı, vücuda dost laktik asit bakterileridir. Bunların birbirine aşkı büyüktür, birisi diğeri olmadan etkin çalışamaz… Doğada ekosistem içinde yoğurt bakterileri birçok yerde bulunabilir. Isparta Fen Lisesi öğrencileri “çam kozalağından yoğurt üretimi”  projeleri için birkaç yıl önce benden destek almışlardı. Çam kozalağını ısıl işlem görmüş süte ilave ederek 42 °C mayalama sıcaklığında bekletince 7-8 saatte yoğurt pıhtısı oluşuyordu. Örneklerini alarak mikroorganizmalarını saymak laboratuvarımızda bizim için oldukça rutin bir işlem; bu analizleri yaptığımızda bakteri morfolojilerinin farklı olduğunu ve yoğurt bakterilerinden farklı birçok mikroorganizma bulaşması olduğunu gözlemlemiş, gençlere de bu bilgiyi bulgularla beraber aktarmıştık. Dolayısıyla kozalak, nohut, yeşim taşı, incir yaprağı vs. bunlardan yoğurt yapılıyor denince çok şaşırmaya gerek yok… Yoğurt oluşabilir; ancak gıda güvenliğini tehlikeye sokabilecek patojenler de aynı ortamlarda fazlasıyla bulunabilir. Dolayısıyla ev koşullarında doğal maya yapmayı denerken gerekli kontrolleri yapabiliyor musunuz, yoğurdunuzda sadece yoğurt bakterileri mi var yoksa başka bulaşılar söz konusu mu bir daha düşünmemizi öneririm. Çünkü doğal, saf ve güvenli maya üretimi bilgi, özen ve kontrol gerektirir. Maya doğal olmalı ancak kontrolsüz olursa çok ciddi risk kaynağıdır!

Yurt dışında üretiliyor niye ülkemize ait olmasın fikriyle Danem’de ARGE çalışmalarımızı yoğunlaştırdık ve en iyi yoğurt mayasını hem de probiyotik özellikle beraber geliştirdik. Kaynak olarak başlıca Göller Bölgesinde açık alanda beslenen süt hayvanlarının sütlerini kullandık araştırmalarımızda. Bize düşen vazifenin gereğini sadece bilimsel çalışmalarda bırakmayıp topluma da aktarabilmek çalışma grubumuz adına çok önemliydi; disiplinli çalışmayla başardığımızı düşünüyorum… Değeri fiyatıyla ölçülemeyecek BüyüYo yoğurt mayası çok özeldir, doğaldır, kontrollüdür, içeriği çok faydalıdır ve özgündür, tamamen bize aittir;  lezzetinden de bunları rahatlıkla anlayacaksınız düşüncesindeyim.

email
The following two tabs change content below.
Prof. Dr. Zeynep Seydim

Latest posts by Prof. Dr. Zeynep Seydim (see all)


Etiketler: , ,

2 Yorumlar

  1. Emel Oz /

    Sayin yetkili buyuyo yogurt mayasini kullandim.Kuru olan mayayi aktiflestirdikten sonra fazla olan mayayi buzdolabinda saklyabilirmiyim,ne sureyle kalabilir?tesekkurler..iyi cslismalar.

  2. Sibel /

    Çocuklarım activa marka yoğurt ları çok seviyor ama ben iyi bir kaynak mı
    Ve onunla mayalama yapmam doru mu bilemiyorum
    Yardımcı olurmusunuz

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>