GEÇMİŞTEN GELEN SIR: KEFİR!

GEÇMİŞTEN GELEN BİR SIR, ARTIK MARKETLERDE………

 Kefir nedir?

Kefir; hafif ekşi, maya fermantasyonundan kaynaklanan hafif mayamsı, CO2’li ve az köpüğü olan, yoğurt-ayran arası yapıda ve pürüzsüz tekstüre sahip fermente bir süt ürünüdür. Kefir; probiyotik özellikli pek çok bakteriyi içinde bulunduran sağlıktır. Kefir; doğanın insanlığa bir armağanıdır. Kefir; kimine göre peygamberlerin hediyesi, kimine göre bir aşk öyküsü (İrina ile Kafkas prensi) sonunda zorla alınan o zaman ve mekanın günümüze aktarılan kıymetlisidir. Doğru kefir mayasıyla üretilen kefir çok lezzetlidir.

danem- kefir-sağlıkKefir; bilim insanları tarafından bir su bardağında 200 milyar (≈109 log kob/ml değerinde) laktik asit bakteri, 2 milyon (≈104 logkob/ml değerinde) maya ve 200 milyon (≈106 logkob/ml) probiyotik özellikli bakteri bulunan ve yanı sıra çeşitli biyoaktif peptitler, bakteriyosinler ve organik asitleri içeren bir fermente içecektir. Kefir; tıp doktorları tarafından ise bağışıklık, gastrointestinal sisteme etkisi ve kolestrol düşürücü, laktoz intolerans, antimutajenik, antikersinojenik ve antimikrobiyal özellikleri sebebiyle insan sağlığına olumlu katkıları olan mucizevi bir gıdadır.

Gerçek kefir, yüzyıllardır geleneksel olarak evlerde üretilen, içeriği bilinmeden bilinçsizce komşudan komşuya verilerek günümüze kadar gelen kefir mayası (BİR SIR) ile yapılmaktadır. Aslında kefir daneleri mucizevi şekilde mayalandıkça büyür ancak çok yavaştır. Maya çok yetersiz olduğu için bir türlü bu sağlıklı içecek yaygınlaşamadı. Doğal probiyotik bombaları olarak nitelendirilen kefir danelerinin Dünyada bile üretimi yok.

Uzun yıllar süresince gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar sonucunda,Türk bilim insanları tarafından patentlenmiş teknik bilgi ile üretimine geçildi.  Gıda, Tarım veHayvancılık Bakanlığı’nın da verdiği onay ile paketlendi ve marketlerde yerini aldı. Bu kadar sınırlı ve zor şartlar altında çoğaltılabilen kefir mayası nasıl marketlerde satılacak kadar fazla üretiliyor diye bir soru gelebilir akıllara? Bunun da bir sırrı var elbette; Prof.Dr. Zeynep B. Seydim ve Yrd.Doç.Dr. Tuğba Kök Taş iki akademisyen tarafından kurulan DANEM limited şirketi patent ve faydalı model belgelerine sahip özel üretim metotları kullanarak kefir mayasını üretmektedir. Dünyada ve Türkiye’de ilk kez özel bir ambalaj içerisinde kefir mayaları DANEM Ltd.Şti. tarafından ENDANEM isimli marka ile üretilmektedir.

Bu özel ürünleri Türk toplumuna sunan DANEM Ltd. Şti.’nin öncelikli hedefi, kefir mayasının doğasını en saf haliyle koruyarak, hijyenik koşullarda doğal olarak üretmeyi ve bu mucizevi gıdayı faydalı haliyle tüketicilere en hızlı şekilde ulaştırmaktır. DANEM, doğal kefir danesinin endüstriyel üretimini hijyenik koşullarda gerçekleştiren dünyadaki tek firma olup bunun onurunu sürdürmenin büyük sorumluluk taşıma bilincindedir.

Bütün özenli ve titiz çalışmalarımızla “Kefir Nerede Satılır ?” sorunuza cevap buluyoruz : DANEM’de…

email
The following two tabs change content below.
Prof. Dr. Zeynep Seydim

Latest posts by Prof. Dr. Zeynep Seydim (see all)


Etiketler: , , ,

1 Yorum

  1. fikret ay /

    kefiri nerden bulabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz.0539 406 44 30 lütfen

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>