Gıda Zehirlenmeleri Hakkında

gida_zehirlenmesine_yol_acan_bakteri_yayiliyor_h14139Çok Kompleks Gıda Zehirlenmelerinden Biraz Bahsedelim…

Eğer kullandığınız süt günlük pastörize süt veya uzun ömürlü süt ise kefir yaparken sütünüzü tekrar kaynatmanıza hiç gerek yoktur; zaten bu sütler uygun ısıl işlemi görmüştür. Yoğurt yapacaksınız sütü kaynatarak suyunu uçurmanız gerekir ki, yoğurdun tadı gibi yapısı da iyi olsun! Sokaktan çiğ süt kullanımını da açıkçası hiç önermiyorum. Süt beyaz, içini göstermiyor, işletmelere gelen çiğ sütler antibiyotik tespit edilirse alınmaz ve işlenmez. Siz kendiniz sokaktan aldığınız sütün antibiyotikli, katkılı olup olmadığını nasıl bileceksiniz. Bunlara çok dikkat etmek gereklidir. Şunu bilmenizde fayda var, güvenilir süt firmalarına gelen çiğ sütler işletmeye alınmadan önce “platform testleri” olarak adlandırdığımız testlerden geçer, eğer sonuçların uygun olmadığı bulunursa iyi bir firmada süt işletmeye alınmaz.

Eğer güvendiğiniz kaynağını bildiğiniz bir yerden çiğ süt temin ediyorsanız, bunu muhakkak kaynatmanız gereklidir. Öncelikle kendi güvenliğinizi sağlayacaksınız. Unutmamanız gereken çiğ sütten Brucella, Tüberküloz, Q Humması gibi ciddi hastalık yapan ve gıda zehirlenmelerine neden olan mikropların bulunma ihtimali çok yüksektir. Çok şanslıyız ki bu kötü mikroplar çiğ sütün işletmede pastörizasyonuyla veya evde yaptığınız kaynatma işlemiyle yok edilirler. Dünya genelinde gelişmiş ülkelerde dahil son yıllarda çiğ süt tüketiminin savunucuları var. Bu konuyla ilgili olarak gelen istek üzerine 2008 yılında ABD’ ye gittiğimizde yazlık çalışmalarımız esnasında İngilizce bir kitap bölümü hazırladık (http://www.crcnetbase.com/isbn/9781420068634).  Tarihten başlayarak günümüze kadar olan çiğ sütten ve çiğ sütten yapılan peynirlerden kaynaklanan zehirlenmeleri, nedenlerini detaylı olarak anlattık. Sanki pastörizasyonu tekrar keşfetmemiz gerekiyormuş gibi… Kendi sağlığınız bakımından çiğ sütün kesinlikle ısıl işlem görmesi gereklidir.

Ama gıda zehirlenmeleri ayrı bir konu… Bu hastalık yapan mikroplar gerçekten çok beter olabiliyorlar…Yediğiniz bir sütlü tatlı, puding veya dondurmadan iki üç saat sonra şiddetli mide bulantısı ve ishalle karşılaşabiliyorsunuz.  Sizi tanıştırayım bu mikrobun ilk ismi Staphlacoccus soyadı aureus….Elinde yara olan  servis elemanından bile bulaşması söz konusu çünkü iltihap içerisinde bulunur ve elden gıdaya bulaştıktan sonra hızla gelişir. Mesela vakumlu sosis, salam gibi bir ürünü veya iyi pişmemiş hamburger tüketmiştiniz; 18-24 saat sonra korkunç düzeyde bir halsizlik hissettiniz, sonra birden bağırsaklarınızda hareketlilik başladı, sürekli tuvalete taşındınız, ishal çok şiddetli, kısa sürede gerçekleşiyor bunlar, artık hatta bayılacak duruma geldiniz, muhtemel tansiyonunuz da düştü, korkunç bir dehidrasyon oluştu…Bulantı falan da söz konusu olmayabilir bunda. Sizi tanıştırayım bu kötü minicik sizi bir anda yıkan kötü mikropla: bunun adı da Clostridium soyadı perfringensEsherichia, Salmonella, Listeria ve daha niceleri, o kadar çok hastalık yapan mikrop var ki, etkileri birbirinden farklı…Gıda zehirlenmelerinin tespiti yapılabilir; bu zehirlenme yediğiniz son gıdayla alakalı olmayabilir; mikroorganizmanın gelişme süresine göre 1-2 gün önce yediğiniz gıdaların da düşünülmesi gerekir. Gıdanın bozulmasıyla zehirlenme aynı değildir; bozulmaya neden olanlar hastalık yapan patojenler arasında yer almayabilir bile. Yani gıda zehirlenmesine neden olanları illa ki gıdanın duyusal özelliklerinden (tat, koku ve görünüşünden) anlamayabilirsiniz. Ama gıdanın duyusalında sıkıntı hissederseniz kesinlikle tüketmeyin, riske girmeyin! Gıdaların uygun koşullarda muhafazası çok önemlidir; sıcak yaz günlerinde özellikle gıdaların uzun süre oda sıcaklığında muhafazasından kaçınılmalıdır. Özellikle doğal Kefir ve probiyotik yoğurt tüketimi sağlıklı sindirim sistemi florasını tekrar oluşturabilmek adına gıda zehirlenmelerinden sonra en faydalı gıdalar olacaktır.

Kefir Natural

email

Etiketler: , ,

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>