Günlük Süt, Pastörize Süt, UHT Süt’ Nedir?

SÜTÜN TANIMLARI

Günlük Süt”, “Pastörize Süt”, “UHT Süt” nedir?

  • Doğru bilgi paylaşımlarımızdan faydalanarak fikir sahibi olabilirsiniz; bilgi kirliliğine dikkat etmeniz gerek çünkü gıda uygulamaları bilinmeden gündemde olabilmek adına yanlış bilgiler de gündemde olabiliyor.
  • Gıda teknolojisinde muhafaza koşullarını proses uygulamalarıyla sağlayabilmek çok önemli avantajdır. Buna örnek olarak içme sütünde pastörizasyon ve UHT teknikleri örnek verilebilir. Günlük süt, pastörize süt ve UHT süt anlamaları hala tam olarak bilinmiyor.

süt nedir

  •  Çiğ süt ısıl işlem görmeden kesinlikle tüketilemez.  Sütün pastörizasyonu, çiğ sütteki sağlığa tehlikeli hastalık yapan mikropları yok eder, içerisinde az düzeyde hastalık yapmayacak ama sütü bozabilecek mikroorganizmalar kalır. Bunlar  ürünün raf ömrü süresince tehlike yaratmaz, sadece raf ömrü dolduğunda normal olarak bozulma olur. Pastörize sütler “günlük süt” olarak da bilinir. İçme sütlerinde (sade olanlarda) hiçbir katkı maddesi kullanılmaz. Tekrar kaynatmaya da gerek yoktur.
  • Genel olarak “kutu süt” olarak bilinen sütler, UHT tekniği ile aseptik olarak doldurulur; bu teknolojide süt,   lezzetine, kokusuna zarar vermeden hızla steril edilir ve aseptik dolum yapılır; sütte hiçbir mikroorganizma kalmaz, süt sterildir. Normal  koşullarda kutu sütlerde lanse edildiği gibi koruyucu katkı maddesi  vs yoktur, çünkü teknolojik uygulama ile sütün raf ömrü uzatılır. Ayrıca işletmeler bakımından da depolaması ve nakliyesinde soğuk zincir gerektirmediği için, raf ömrü süresi pastörize süte göre çok uzun olduğundan çok avantajlıdır, ürün kaybı çok azdır.

 

  • Ancak uzun süre beklemiş süt yerine taze süt tüketmek herkesin hakkıdır; gelişmiş ülkelerde de pastörize günlük süt tüketimi yaygındır.

 

email
The following two tabs change content below.
Prof. Dr. Zeynep Seydim

Latest posts by Prof. Dr. Zeynep Seydim (see all)


Etiketler: , , , ,

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>