Kahvaltıyı Atlamamanız İçin Önemli 5 Neden

FullSizeRenderBirçok kişi kahvaltı yapmamayı marifet sayar…Ama bu çok büyük bir yanlıştır. Kahvaltı yapmadan güne zinde başlamak mümkün değildir. Güne zinde başlanmazsa kişi pozitif olamaz çünkü metabolizmanın normale dönebilmesi için vücudumuz besin maddelerine ihtiyaç duyarken işe konsantre olmak oldukça zordur.

Gerekli besin maddelerini almak için donanımlı bir kahvaltıya da gerek yok aslında, on beş dakikada kahvaltı hazırlama ve yemesini bitirebilirsiniz. Kahvaltı önerilerimiz, yulaflı-cevizli-BüyüYo yoğurt, Danem mayalarından üretilmiş doğal kefire ilave edilen taze meyve çeşitleri (veya tercih edilen reçel/marmelat) blendardan geçirilerek hazırlanan lezzetli içecekler veya haşlanmış yumurta -1 bardak sade kefir-1 dilim çavdar ekmeği bunlar hem  amino asitler, yağ asitleri ve fazla olmayan karbonhidrat içerikleri, mineral ve vitamin içerikleriyle vücudunuzun günlük gerekli ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda probiyotik ve prebiyotik bombalarıdırlar…

  1. Vücudunuz için gerekli besin maddelerinin önemli kısmını sağlar metabolizmanızı hızlandırırsınız; Çünkü yoğurt ve kefir, süt içerisindeki tüm besin maddelerini içerir: süt, protein, karbonhidrat, yağ, su, mineraller ve özellikle riboflavin ve B12 olmak üzere bazı vitaminleri  dengeli miktarlarda sağlayan harika bir gıdadır.
  2. Kahvaltıda doğal probiyotik ve prebiyotiklerin olması sindirim sistemini olumlu etkiler, savunma sistemini destekler. Yoğurt mayası ve kefir mayası süte daha da güç katar! Sütün mayalanmasıyla içeriğindeki faydalı probiyotikler, prebiyotikler ve metabolitlerin miktarı da artar.
  3. Zihni güçlendirir, açar.. Zihninizin ihtiyacı olan amino asitleri, yağ asitlerini ve yeterli glukozu sağladığı için çalışmalarınıza hızla konsantre olabilirsiniz, çevrenize daha pozitif bakabilirsiniz.
  4. Obezite riskinden uzaklaşırsınız; araştırmalar kahvaltı atlandığında sonraki öğünlerden gelecek kalorilerin çok daha yüksek olacağını gösteriyor. Düzenli kahvaltı yapan kişilerin kilolarını korumada daha başarılı olduğu belirtiliyor.
  5. Ruh sağlığınıza iyi gelir; ailenizle, sevdiklerinizle güne beraber başlamak, 10 dakikada olsa kahvaltıyı birlikte yapmak tüm aile fertlerine iyi gelecektir.  Bebeğiniz de mama sandalyesiyle sofraya tüm aile ile beraber oturması çok önemlidir.
  6. Cilt güzelliğiniz için kahvaltı önemlidir; yumurta en kıymetli vücutta kullanımı bakımından en üstün proteini içerir, ayrıca A ve D vitaminleri ile antioksidant luteini içerir ki bunlar cilt güzelliğine de destek verir.

    Sağlıklı günler :)

email
The following two tabs change content below.
Prof. Dr. Zeynep Seydim

Latest posts by Prof. Dr. Zeynep Seydim (see all)


Etiketler: , , ,

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>