Kefir Mayası Bozulur mu?

Güzelim Kefir Mayanız Aktivitesini Yitirmiş  Olabilir mi???

Haftada bir defa kefir danelerinizi temiz suyla yıkadıktan sonra görünüm ve kokusunda farklılık olup olmadığını muhakkak kontrol edin; danelerinizin rengini, kokusunu, görünüşünü biliyorsunuz. Onları görmek sizi de mutlu edecektir, hatta çocuklarınıza da içlerindeki dost küçük canlılardan bahsederseniz benimseyerek, kefir tüketme alışkanlığını kazanabilirler.

Kefirinizi güzelce yaparken birdenbire olmadı, acaba nedenleri nedir diye merak ediyorsanız mayanız bozulmuş veya aktivitesini yitirmiş olabilir:

10410990_756719424410821_5161145057506768677_n (1)

BOZULMA NEDENLERİ

 1. Mayanız, kefir yaparken temiz ekipman kullanılmadığında bozulabilir.
 2. Kefir yapımında çiğ süt kullanılmaz; ısıl işlem görmemiş süt birçok zararlı mikrop barındırdığından kefir mayanızı bozar. Kefir yapımında çiğ süt alıyorsanız öncelikle kaynatmanız gerekir; markette satılan günlük süt veya güvenilir kutu süt zaten ısıl işlem gördüğünden bir daha kaynatmanıza gerek yoktur.
 3. Danelerinize ellerinizle müdahale etmeniz mayanızı bozar.

Bozulmayı anlayabilir misiniz?

Kefirde kötü  tat, koku; danelerde koyu sarılık, aşırı yapışkanlık, normal olmayan görünüm, rahatsız edici koku, dane yapılarının açılarak yuvarlak şekillerinin düzleşmesi gibi durumlar tespit ettiğinizde kefir mayanızı kullanmamanızı öneririz. Kefir üretiminde kullandığınız şişe, kaşık, sürahi, süzgeç, huni, ısıl işlem görmemiş süt, kirli eller vs. bir şeyden kötü mikrop kapmış olabilir. Güvenilir, üretim izinli yeni maya temin etmek gereklidir.

MAYA NORMAL GÖRÜNÜYOR; ANCAK MAYALANMA OLMUYOR

Kefir mayanız aktivitesini yitirmiş olabilir. Nedenleri:

 1. Eğer kefir mayanızı uzun süre (10 günü aşan) buzdolabında bekletirseniz, çok yaygın olarak suda bekletmek gibi bir hata yapılıyor, mayanız aktivitesini yitirebilir.
 2. Kefir mayanızı buzdolabında muhafaza edemediyseniz veya elektrikler gitmiş uzun süre kefir mayası sıcakta kalmışsa mayanız  bozulmuştur.
 3. Kefir mayanızı çok sıcak süte koyarsanız aktivitesini yitirir, mayalama yapmaz.
 4. Aktif kefir mayanızla sütü  mayaladınız, süt bir türlü mayalanmadıysa kesinlikle ya antibiyotikli süttür veya bir kimyasal katkı maddesi içeriyor olabilir. Maalesef bu süt kefir mayanıza ciddi zarar vererek içerisindeki hassas mikroflorayı bozabilir, yok edebilir.
 5. Kefir mayasını seyahate çıkarken en güvenilir olarak buzlukta muhafazası düşünülüyor; ancak buzlukta kefir maya mikroflorasında önemli değişim/azalma söz konusudur (Bu durumda genellikle kefir mayalanması olur, ancak önceki yaptıklarınızdaki gibi aktif olmaz, olan kefirde hem aynı faydalı içerikte hem de aynı lezzette olmaz)

 

email
The following two tabs change content below.
Prof. Dr. Zeynep Seydim

Latest posts by Prof. Dr. Zeynep Seydim (see all)


Etiketler: , ,

62 Yorumlar

 1. Basri Kutlu YAVAŞ /

  Kefirin mayalanmaya bırakıldığında ikiye ayrılıp altında suyun kalmasını (muhtemelen peynir altı suyu) kefirin bozulduğunun işareti olarak değerlendirenler var? Sizce bu doğru mudur?

 2. Danem /

  Hayır bozulma değildir. Ortam sıcaklığı yüksek olduğunda veya mayalama süresi geçtiğinde çeşitli yerlerden faz ayrımları doğaldır; nedeni asitliğin fazla gelişmesiyle serum ayrılmasının gerçekleşmesidir. Karıştırılıp içilebilir.

  • Basri Kutlu YAVAŞ /

   Teşekkür ederim. Bazı forumlarda tam tersini iddia edeni gördüm. Hatta ayrılmayan, 3 gün kalsa da süt gibi olan kefirin “kaliteli” olduğundan bahsediliyor. Muhtemelen o iddiadaki süt doğru düzgün mayalanmıyor, ekşimiş sütü kaliteli kefir diye içiyorlar :-)

   Sonrasında çok sayıda yabancı siteyi inceledim, hepsi zaten belirttiğinizi doğrular yönde. Ben genelde 2 günde alıyorum mayayı. Sabahları aç karnına içtiğimden 3 gün mayalanmış olduğunda sabahları biraz çakırkeyf yapıyor yoksa…

   Bir çorba kaşığı keten tohumu ile karıştırılıp içildiğinde gerçekten güzel bir kombinasyon oluyor.

  • Basri Kutlu YAVAŞ /

   Bu ara keten tohumu taneli olmalı toz olmamalı, taneli olduğunda özellikle bağırsakların işini kolaylaştıracak yönde mekanik etkisi bulunuyor.

   Sabahları kefir ve keten tohumu tok da tutuyor, kalorisi yüksek olduğu halde ölçülü tüketildiğinde kilo vermek için yardımcı. Yediğime içtiğime spora da özen gösterdiğim 1 yıllık sürede sabah kahvaltısında kefir ve keten tohumu, belki zeytin ve yumurta desteği ile devam ettim. 1,5 yılda 40 kilo civarı verdim.

 3. dilber /

  Merhabalar bende kefir mayalamaya başladm ama 2. Mayalamamda tadında biraz ekşilik oldu ve hafif bi sarı görüntü oldu kefirim bozulmşmudur herşeyi kuralına göre yaptm cam kavanoz plastik szgeç tahta kaşık ama 2. Mayalamamda dolaptan mayalı cıkarıp ılımasını beklemeden mayalamaya koydm acaba o yüzden mi oldu

  • NebahatBirdal /

   Kefirimin mayalandıktan sonra turuncumsu renk oldu üst tarafını siyirip attım altı bembeyazdı koku yoktu mayamı yıkarken salgı olduğunu fark ettim bozulmuşmudur teşekkurler

 4. özlem balcı /

  Merhaba, 3-4 aydır evde kefir mayalıyorum. Kefir tanelerimin üzerinde bana geldiğinden bu yana yapışkan bir sıvı mevcut. Bu sıvı son 1 aydır giderek arttı ve mayalanma süreci uzamaya başladı renkleri de beyazdan krem rengine doğru gitmekte. Olusan kefir ise kıvamlı olmamasına rağmen oldukça ekşi bir tatta. kefirlerim sizce bozulmuşm mudur? yardımlarınızı rica ederim…

  şimdiden çok teşekkürler.

  • firdevs /

   Süzgeçte kalan kefir taneleri klorsuz su ile yıkanır. Eğer hemen kefir yapılacaksa yıkamaya gerek yoktur. Saklanacak taneler su dolu temiz bir kavanoza konur ve buzdolabında 2-3 gün bekleyebilir. Taneleri 2-3 günde bir klorsuz su ile yıkayıp, su veya süt içinde saklamak gerekir. Bu işlem uygulanmazsa maya salyalaşır ve bozulmaya başlar. Saklama koşullarına dikkat edilirse kefir taneleri uzun yıllar dayanır. Diğer önemli nokta kefir tanelerinin metal ile temas etmemesidir. Metal yerine plastik süzgeç ve kaşık kullanılmalıdır.

 5. firdevs /

  Süzgeçte kalan kefir taneleri klorsuz su ile yıkanır. Eğer hemen kefir yapılacaksa yıkamaya gerek yoktur. Saklanacak taneler su dolu temiz bir kavanoza konur ve buzdolabında 2-3 gün bekleyebilir. Taneleri 2-3 günde bir klorsuz su ile yıkayıp, su veya süt içinde saklamak gerekir. Bu işlem uygulanmazsa maya salyalaşır ve bozulmaya başlar. Saklama koşullarına dikkat edilirse kefir taneleri uzun yıllar dayanır. Diğer önemli nokta kefir tanelerinin metal ile temas etmemesidir. Metal yerine plastik süzgeç ve kaşık kullanılmalıdır.

 6. Çetin /

  Mayalarım şeffaflastı ve salyalandı süzgeçten çıkarmada bile zorlanıyorum bozuldu mu ????tesekkürler

 7. Emrah /

  Mayaladigim kavanozu açtığımda icilecek kefirin bir kenarı Mor oluyor. Nedeni ne olabilir, zararlı mıdır?

 8. Emrah /

  Ayrıca yıkamaya, saklamaya, süzme işine çok dikkat ediyorum. Acaba mayaladigim sütte mi bir sorun var

 9. Zeynep /

  Kefirlerim bir parca olarak büyüyor ve çok büyük ben bölüp bir kısmını başkasına vermek istiyorum kefiri birbirinden koparsam etkisini kaybederim?

 10. beng /

  Kefirimin kapağı küflenmiş.kendine bi gevşemiş sanki:((birkaç aydır o kavanozdaydi..kapak tahtaydı…

 11. beng /

  Çöpmü oldu sizce..süte koydum kendine gelirmiki..???

 12. Atakan /

  Kefir bozulursa veya başka bir şekilde vücutta kızarıklık döküntü, alerji yapar mı?

 13. Soner Yapıcı /

  Merhaba,
  Kefir mayası 40-45 derecedeki sütün içine karıştırıldığında zarar görür mü?

 14. Turkan /

  Benim kefir mayasi hiç Çoğalmıyor

 15. hülya /

  iyi günler .
  Kefirim çoğalmıyor sadece büyüyor sizce bu sağlıklı mı?
  Keririn çoğalmayıp sadece büyümesi ve orta kısmının incelmesi kefirin kalitesini düşürür mü ?

 16. Emel /

  Merhabalar kefir mayasini iki defa Çeşme suyuyla yikadim mayam bozulmusmudur birde ilk mayaladigimda oda sicakligindan biraz daha sicak sutte mayaladim mayam bozulmusmudur

 17. Ayşe /

  Merhaba Seyehate çıktım küçük bir şişeye pastörize süt koyup kefir tanelerini icine koyarak buzdolabina koydum 4 gün sonra mayaladim ama 2 gun boyunca dokunmadim sarılı sekilde bekledi maya tutmamis su gibi duruyor kefir mayam bozulmus mudur

 18. Aslı /

  Merhabalar bende evde kefir yapmaya yeni başladım .kefir mayasını süzdükten sonra su yada süt eklemeden kavanozla buzdolabına koydum .bir gece bekledi kefir mayasına bir şey olmuşmudur mayalama yapabilirmiyim teşekkürler

 19. Özge /

  Merhaba,

  Kefir danelerimi mayalama için kullandım ama kefiri içindeki daneler ile birlikte buzdolabının köşesinde unuttum. En son yoğurt bozulmuş hatta küflenmişti. Denemek için daneleri yıkayıp tekrar mayaladım. Mayalandı. Tadı biraz ekşi oldu ama herhangi bir küf tadı alamadım. Acaba bu şekilde daneleri kullanmaya devam edebilir miyim?

 20. Birsel /

  Kefir mayasini subicinde kavanozda buzdalabinda bir ay kadar beklerikten sonra su uzerinde mor bir katman olustu kefirleri yikadi beyaz duruyor acaba bozulmusmudur

 21. Aslı /

  Merhaba, normalde asla yapmayacağım birşey ama dikkatsizlik sonucu elimdeki mayayı cok az içe suyundan geçirecek iken yanlışlıkla kaynar su dökmüş oldum biraz üstüne ( 5 dakika önce kaynamış olan su) o an hemen farkettim ve normal sudan biraz daha döktüm ama mayam bozulmuş olurmu?

 22. Necla /

  Kefiri mayaliyorum. Süzme aşamasinda yapiş yapış uzadığını görüyorum. Bozulduğunu mu gösterir yoksa neden?

 23. Rabia /

  merhabalar yeni kefir mayalamaya başladım mayaladılığım kavanoz metal kapak bir etkisi olmuş mudur aldığım yer kesinlikle değmemeli dedi teşekkür ederim şimdiden

 24. Devamli mayalama gerekmez.. bir paltik kapa mayalanan kefirin icinde az biraz kefir birakin üstüne süt ilave edin 24 saat sonra kefir tekrar mayalanir

 25. Yağmur /

  Merhaba. Yaklaşık 5 6 aydır kefir mayalıyorum. Son 1 2 aydır mayamda salyalanma mevcut ama çoğalmasında sorun yok. Düzelir belki diye bir kısmını uyuttum birkaç hafta uyanırırken suyunda süzerken suyunun da salyalı olduğunu gördüm sizce ne yapmalıyım mayam bozulmuş mudur ?

 26. Hatice /

  Ben kesitini çok uzun süredir buzdolabında unuttum kendi hatta bozulmasın diye mayaladigim kefir içinde bıraktım azonce bir baktım kefir ekşimiş ama mayanın şekli bozulmamış rengi hala beyaz ne yapmalıyım tekrar mayalaan zarar verir mi hamileyim zarar verir mi bana

 27. Merhabalar, bir kaç aydır kefir mayalıyorum ve gayet güzel oluyordu. Bugün mayaladığım kefiri süzdüğümde normal olmayan bir durum farkettim. Her zamanki gibi olmamıştı. 48 saat bekletmeme rağmen kıvamı süt kıvamında ve biraz sümüğümsü olmuştu. Tadına baktığımda süt tadı hissedilirdi. Kefir mayam bozulmuş olabilir mi? Birde bu süzdüğüm sütümsü kefir içilebilir mi?

  • NebahatBirdal /

   Kefirimin mayalandıktan sonra turuncumsu renk oldu üst tarafını siyirip attım altı bembeyazdı koku yoktu mayamı yıkarken salgı olduğunu fark ettim bozulmuşmudur teşekkurler

 28. Fatma /

  Toz kefir mayası nasıl aktif hale getirebilirim 3 defa denememe rahmen toz maya ile kefir mayalayamadim:-(

 29. Fatma /

  Öncelikle bir su bardağı sıcak süte toz kefir mayasını koyup ahşap kaşıkla iyice karıştırdım 3 saat kadar bekledim ve sonra ılık sütle mayaladım iyice sardım 2 gün karanlık dolapta beklerim ama taneler ve kefir olmadı kesmiş süt kokusu vardı:-( nasıl yapacağıma yardımcı olurmusnz

 30. BÜŞRA /

  merhaba kefırı mayaladım 24 ssat sonra dolaba aldım ama suzup kefır mayasını temız suya koymayı unutmuşum ıkı gun o sekilde kaldı sorun olurmu.

 31. ceylan yilzdiz /

  kefirim sarardi, beyaz renguni sagligina kavusmasi icin ne yapmaliyim…????

 32. Elif /

  3 seferdir kefir mayalıyorum mantarlarımla tutuyordu 2 seferdir mayalıyorum süt olduğu gibi duruyo neden acaba normal musluk suyuyla yıkıyorum ölmüşlermidir

 33. Merhaba kefirim yaklaşık 1.5 senelik ilk başlarda hergün mayalıyordum fakat 1 senelik ara verdim ara verirkende suyun içinde dolapta beklettim canlandırmak için de tekrar mayaladım fakat onu içmeyip döktüm ikinciye mayaladım uzun süre dolapta bekletmemden dolayı bir sorun olmuşmudur, tekrar çıkarıp canlandırmama rağmen?

 34. Cansu /

  Ben danem kefirini kullanıyorum tadı da çok güzel ancak son iki mayalamada kefirler düzleşmeye başladı düzleşenleri süzdürdüm kalanların da mı kullanılmaması gerekir. Bir de sütün biraz kaymağı karışmıştı o da bozulmasına sebep olir mu

 35. Merhaba. Bende kefiri mayalandim fakat mayayi tekrar kaba koyarken yanlışlıkla hafiften parmağına kefir deydi bu kadar değmesi mayayi bozabilir mi

 36. Zerrin /

  Merhabalar doğal katkısız ev yapımı kefir mayası ve litrelik kefir satıyorum sipariş için 0 507 888 77 45 arayın lütfen

 37. Aytül /

  Kefiri mayaladım buzdolabında bir ay dır süzmedim şimdi süzdüm kefir eskisi gibi duruyor tekrar mayalabilirmiyim. Bir zararı olur mu

 38. Harun öztürk /

  Kefir mafyasını buzdolabında bir aydan fazla tuttum,bir ay sonra tekrar kefir yapmak istedim kefir olmadı.Kefirler öldümu de kefir olmadı? Aciklarsaniz memnu olurum.

 39. Sema baydede /

  Merhaba kefir mayaladim ama cok eski tadi ve cok kokusu oldu ilk kez mayalamiyorum daha once ki mayam da bozulmustu neden bozuluyor maya metal kullanmiyorum temiz arac gerecler kullaniom

 40. İLKNUR /

  Kefirimi mayalanlası için kilere kaldırdım mayalayıp kefiri açınca rengi mavileşmeye başlamıştı bende kefirisüzüp döktüm mayasını aldım şimdi ne yapmalıyım ve neden mavi oldu

 41. Gülten /

  Kefirimi süzmeyi unuttum 3 gün sonra süzdüm hoş kokmuyordu o kefiri içmedim terar mayaladım 48 saat sonra kefirimi süzdüm çıkan kefiri buzdolabına koydum ertesi günü içmek için çıkardığımda üzerinin su olduğunu gördüm yani üstü 3 _4 parmak su toplamış içmeye cesaret edemedim mayam bozulmuş olabilirmi

 42. Gizem /

  Merhaba kefiri mayaladım dolaba kaldırma süremiz gecti yoğurt kıvamını almış bozulmuşmudur onu kullanabilirmiyim

 43. Mira /

  Kefir mayam çoğalmıyor, ne yapmam lazım?

  • Rukiye Candar /

   Ben marketten aldığım süt ile yapıyorum ve kefirimi sıcak ve kapalı bir ortamda bir gün bekletiyorum ve tutuyor. Kış ayında ise iki günde oluyor… Ya metal değdirmiş olabilirsiniz veya he defasında yıkamayı ihmal etmişsiniz..

 44. ayca burkay /

  Bu site işlevsel değil sanırım kimse sorularına yanıt alamıyor.

 45. Süleyman /

  SIZDEN ALDIGIM KEFIR BU ARA USTUNDE MORARMA
  MA OLMAYA BASLADI ACABA KEFIR BOZULDUMU YOKSA BU.MORARMA NEDEN OLUR TEŞEKKÜR

 46. Tuğba /

  Kefiri süzünce ekşi oluyor maya mı bozuldu acaba? Birde hep küçük parçacıklar halin fide çoğalıyor büyümüyor neden acaba?

 47. Merhaba benim mayam bir yılı aşkın süredir buzdolabında suyun içinde duruyordu geçen gün denedim hiç bir sıkıntı görünmüyor yani sorum şu uzun zaman mayaladırmadım illaki bozulmuşmudur teşekkür ederim

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>