Kefir Nedir ?

kefir04hy62in1Kefir, sağlık yönünden yararları bilinen doğal bir fermente süt ürünüdür. Kuzey Kafkasya Bölgesindeki Ossetin ve Karbadinin boylarının 18. Yüzyıldan itibaren Kefir üreticileri olduğunu belirtmektedir. Kefir danelerinden faydalanarak evlerinde keçi veya inek sütünden kefir yapmış, gaz (karbondioksit) içeriğinden dolayı ferahlatıcı ve lezzetli bir ürün olmasından dolayı düzenli olarak tüketerek sağlıklı yaşamın sırrını keşfetmişlerdir. Kafkas Türkleri uzun ve sağlıklı yaşamlarıyla bilinmektedir. Kefir üretimi daha sonra Rusya ve Doğu Avrupa’ya yayılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde kefirin markası tek olup “Lifeway” markasıyla özellikle son on yılda önemli bir yükseliş göstermiştir.

Kefir daneleri “probiyotik ve prebiyotik bombaları” olarak tanımlanabilir. Kefir danesi henüz yoktan var edilmemektedir, muhakkak az bir miktarın olması gerekir. Sütte mayalandıkça ve iyi bakıldıkça miktarı yavaş yavaş artar. Asıl önemlisi içerisindeki faydalı mikroflora çeşidi ve sayısıdır. Bu mucizevi dane yapısında çok faydalı çeşitli laktik asit bakterilerini, asetik asit bakterilerini ve faydalı mayaları içerir. Dünyada kefir danesi üretimi çok sınırlıdır; endüstriyel üretime geçebilmek için teknik bilgi çok önemlidir.

Gerçek ve sağlık etkileri olan kefir doğal ve hijyenik kefir danelerinden üretilir. Kefir kıvamlı, hafif ekşimsi, az köpüklü, ferahlatıcı  tada sahip fermente süt ürünüdür. Kaliteli daneden yapılan kefir çok lezzetlidir. Kefirin sağlık üzerine etkileriyle ilgili uluslararası yapılan çalışmalar çok fazladır ve kefir tüketimini desteklemektedir. Düzenli kefir tüketimi özellikle sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır. Midede gastrit ve ülsere neden olan Helicobacter pylori’ye karşı etkisi söz konusudur. Doğal kefirin sadece bir mililitresinde ortalama 1 milyar faydalı bakteri bulunur. Bunların önemli kısmı probiyotik özellikte olduğu için sindirim sisteminden geçerek kalın bağırsak florasına terleşerek kolonize olurlar. Sağlıklı bağırsak florası oluşumuna destek olurlar. Çünkü kalın bağırsak gramında 100 milyardan fazla bakteri içerir bunların önemli bir kısmı hastalık yapıcı iken bir kısmı probiyotik özellikli laktik asit bakterileridir; bunlar kolonize olabilmek için sürekli yarış içindedirler. Kefir, olması gereken mikroflorayı sağladığı için hem kabızlığa hem ishale iyi gelir… Ayrıca kefirde “probiyotiklerin gelişebilmesi için gerekli besin maddeleri” olan “prebiyorikler” de doğal olarak bulunur. Faydalı bakterilerin hücre dışı olarak sentezledikleri ve polisakkarit yapıda olan bu prebiyotik madde “kefiran” probiyotiklerin kalın bağırsakta kolonizasyonunu çok olumlu etkilemektedir.

Prof. Dr. Zeynep Seydim

email

Etiketler: , , , ,

1 Yorum

  1. Hüseyin /

    Bilgi için teşekküler. Ayrıca bu linkteki yazı faydalı olabilir.
    http://tunuxer.com/nedir/kefir-nedir/

Trackbacks/Pingbacks

  1. GEÇMİŞTEN GELEN SIR: KEFİR NEDİR ? - […]  Kefir nedir? […]
  2. Kefirin Mayalandığını Anlamak | Kefir Natural - […] bu daneli, pıhtılı, bir kısım sarımtırak suyu ayrılmış, çökelek gibi görüntüsü ilk kefir yapmaya başladığınızda biraz ilginç gelebilir; hatta …

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>