Kefirin Yararları Nelerdir?

Kefirin yararları nelerdir ?

Kefir muhteşem derecede sağlıklı ve kültürü çok eskiye dayanan bir içecek. Bununla birlikte doğru yapılmış gerçek kefirin vücuda ciddi anlamda yararları mevcut. Şimdi bilikte kefirin yararlarından bazılarını görelim:

1- Kefirin en önemli yararı bağışıklık sisteminizi güçlendirmektir.
2- Kefirin besin değeri oldukça yüksektir.
3- Sindirimde şişkinliği önler
4- Kefir kolesterole iyi gelir
5- Kefir içinde çok faydalı probiyotikler barındırır
6- Vücudu enfeksiyonlara karşı da dirençli bir hale getirir
7- Kefir astım ve alerjen durumlara karşıda koruyucu bir kalkan oluşturur
8- Bağırsak ve böbrek fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur

Bunlar kefirin en önemli faydalarından sadece bir kaçı, peki kefiri hangi sıklıkla ya da nasıl tüketmemiz doğru? Sağlığınız için günde bir bardak kefir içmenin oldukça faydasını göreceksiniz. Ancak tüketeceğiniz kefirin durumu da oldukça önem ihtiva ediyor, yani bütün bu faydaları ancak gerçek kefir tüketerek elde edebilirsiniz. Gerçek kefiri de geçek kefir mayası ile evinizde özenle yaparak elde etmeniz mümkün. Tek ihtiyacınız olan sizin için doğru şekilde üretilmiş kefir mayasını elde etmek ve sonrasında süt ile kefirinizi evde üretmeye başlamak olacaktır.

Peki satın aldığımız bir kefirin gerçek kefir olup olmadığını nasıl anlarız? Ne yazıkki endüstriyel anlamda üretilen yani bir seferde çoklu ve seri üretim yapılan yerlerde gerçek kefir mayasını kullanarak bu denli fazla üretim yapmak oldukça zor, kefir mayası yerine kullanılan kefir kültürü ile de üretim oluyor ancak yukarıda saydığımız faydaların kefir kültürü ile alınması olasılığı da oldukça düşük.

email

Etiketler: , , , ,

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>