Kola ve Kolalı İçeceklerin Zararları

kola zararlıdırŞekerli kahverengi suyun artık hayatımızdan çıkması gerekiyor; basit şekerden başka içinde hiçbir besin maddesi bulunmayan başka bir gıda var mıdır bu kadar bağımlı olunan?

Kola içeceklerinin, diyeti veya diyet olmayanı fark etmez, “Kemik Mineral Yoğunluğumuzu” olumsuz etkilediği bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir; çocukların sağlıklı kemik gelişimleri bakımından kola içeceklerinin tüketimine dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle içerisindeki FOSFORİK ASİT katkı maddesi vücutta kalsiyum ile yer değiştirir!!!

Yüksek miktarda basit şeker içerdiğinden fazla tüketilmesi OBEZİTEye neden oluyor… Bardaklarca içerek çok yüksek şeker alınıyor vücuda, bu ekstra gereksiz şeker vücudumuzda enerji olarak kullanılmayınca yağ depolarımız çok yaşasın, oraya gönderiyoruz. Bol bol şekerden fazlaca yağ sentezliyoruz! Hiç diyet veya zero tüketiyorum demeyin, onlar da metabolizmayı olumsuz etkileyerek şekerlisi gibi aynı etkiyi yapıyor. Üstüne bir de bu diyet kolalarla yapay tatlandırıcı alıyorsunuz; diyabet söz konusu değilse lütfen yapay tatlandırıcı içeren gıdaları tüketmemeye özen gösterin, çünkü bunlar oldukça sağlıksız kimyasal bileşiklerdir.

Günde iki adetten fazla kola içeceği içildiği durumlarda KRONİK BÖBREK RAHATSIZLIĞINA neden olabileceği bilimsel makalelerde belirtilmiştir.  Sağlıklı böbrekler vücudumuz için sağlıklı yaşam sürdürülebilirliği bakımından çok önemlidir.

Kola tüketimi, diş sağlığınızı olumsuz etkiler, özellikle diş çürüklerini artırıyor. Bazen gerçekten ferahlatıcı olabiliyor gazlı içecek olduğu için ama ben yaklaşık altı yıldır içmeyi bıraktım, özellikle çocuklara da içirilmemesi gerekli olduğuna inanıyorum. Ayrıca yasal bir gıda boyası olan karmin’in elde edildiği kaynak da (cochineal, Amerika kıtasında bir çeşit böcek) sizin psikolojinize ters gelebilir.

Kola içerken bir kere daha düşünün!

email
The following two tabs change content below.
Prof. Dr. Zeynep Seydim

Latest posts by Prof. Dr. Zeynep Seydim (see all)


Etiketler: , , , ,

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>