Mucize Kefir Daneleri; “Büyüyen Maya”

IMG_0081
Gerçek kefir
, sütün elmastan kıymetli “kefir daneleriyle” mayalanmasıyla elde edilir. Kefir danelerine baktığınızda gözümüzün gördüğü sarımtırak beyaz renkli, mısır patlağı veya küçük karnabahar şekilli, sert olmayan ama hafifçe basılınca ezilmesine karşın dağılmayan elastik yapıda, küçüklü büyüklü yuvarlak yapılardır.

Gerçek kefir danesi sağlıklı ve mutlu bir hayat için çok faydalı olan probiyotikleri özellikle laktik asit bakterilerini, asetik asit bakterilerini ve mayaları doğal olarak kendi bünyesinde çok zengin miktarda bulundurmaktadır. Kefir danesinin bu kıymetli içeriğini gözle göremezsiniz; bu canlılar mikroskopla görülebilecek kadar küçük olup mucizevi dane yapısının içerisine mutlu ve uyumlu bir şekilde yerleşmişlerdir. Danenin hem besleyici hem de koruyucu dağılmayan dış yapısı, içerisindeki canlıları zarar verici dış etkilerden korur. Kefir danelerinin doğallığının sürdürülebilmesi ve korunabilmesi için başlıca ihtiyacı olan taze katkısız süt (kesinlikle çiğ süt olmayacak; yoksa tüm mikroflorası bozulur) ve özenli doğru bakımdır.

Kefir mayası, tüketicisinin ilgisini sever, özenli bakım ve sevgiyle zaman içerisinde büyürlerler;  bundan dolayı büyüyen maya diyoruz.. . Evde kefir üretiminde kullanılan malzemeler temiz olmalı ve sadece kefir için kullanılmalıdır. Daneler çok hoş görünürler ama el sürülmemelidir, çünkü onları çok defa kullanabilmeniz için zararlı mikroplarla bulaştırmamanız gereklidir, el ile yıkama, dokunma vs. bulaştırma riskini artırır. Şu da bilinmeli ki evdeki bakımla kefir mayası hızlı büyümez. Evde kefir mayası üretimi yapılması mümkün değildir, doğru değildir, mümkün olsa tarihten günümüze kefir mayası bolluğu içinde olurduk. Tam tersine mayaların hassasiyetinden kefir daneleri hep sınırlı miktarda zorlukla bulunmuştur.

Kefir danelerinin su içerisinde muhafazası yaygın olarak bilinir; ama uzun süre suda bekletmek mikroflorayı rahatsız eder. Kefir yaptıktan sonra kefir danelerinizi temiz cam kavanozda 2 yemek kaşığı kefir ve yarım çay bardağı süt içerisinde buzdolabında bir sonraki mayalamaya kadar muhafaza edebilirsiniz. Bu süre 5 günden fazla olmamalıdır. Haftada 1-2 defa süzdükten sonra kefir danelerinizi bol temiz suyla yıkamanız çok iyi gelecektir hem de kefir mayanızı gözlemleme şansınız olacaktır.

Kefir mayasının bozulduğunu renginden, kokusundan, yapışkanımsı yapıdan anlayabilirsiniz. Kefirinizin tadı bildiğinizden çok farklı ve kötü oluyorsa mayanız bozulmuş demektir.

Bazı insanların kefir sevmemesinin nedeni de şudur…Bilmedikleri, iyi niyetli de olsa üretim izni olmayan birilerinden , muhtemelen kötü mikroplarla bulaşmış kefir mayasını temin ederler. Kefiri, bu kökeni ve güvenilirliği bilinmeyen maya ile yaparlar ama tadı öyle kötü olur ki bu kötü bakterilerden dolayı, sanırlar ki kefirin tadı böyle. Bir de maalesef sağlık için bu kötü şeyi ilaç gibi içmeye devam ederler…Gerçek kefirin tadının çok güzel ve çok ferahlatıcı olduğunu bilmek çok önemlidir. Kefirin tadı kötüyse ya kullandığınız sütte ya da temin ettiğiniz maya da sıkıntı vardır.

İlk defa içecekler için veya tadı hiç bilmeyenler için bu tadı tanımlamak istiyorum; öncelikle bir süt ürünü içtiklerini bilmeleri gerek, yani uzaydan gelen bir şey değil…Ağzınıza ayrandan kıvamlı, hafif ekşi (mayalamayı fazla uzatırsanız ekşilik artar), hafif köpüklü, ferahlatıcı bir tat gelecek. Soğutularak tüketilmesini tavsiye ediyorum. Düzenli tükettikçe çok seveceksiniz.

İçiniz rahatça üretimi yasal, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kayıtlı ve patentli teknolojisiyle hijyenik koşullarda özenle üretilen kefir mayasından doğal kefirinizi evinizde yapın. Özellikle tüm sevdiklerinize içirin, çocukların sağlıklı gelişimi bakımından da çok faydalı olacaktır.

Gerçek kefirin tadına varın, sağlığınıza sağlık katın dileklerimle!

Soru ve görüşlerinizle bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Desktop16

 

email
The following two tabs change content below.
Prof. Dr. Zeynep Seydim

Latest posts by Prof. Dr. Zeynep Seydim (see all)


Etiketler: , , , ,

4 Yorumlar

 1. berkan /

  Kefir mayasi mayaladiktan sonra yikanirmi

 2. naile /

  denizlide oturuyorum nerden bulabilirim kefir mayasını

  • Naziye yıldız /

   Facebook ta kefir kardeşliği isimli bir grup var ordan TEM’in edebilirsiniz. Bulunduğunuz şehri yazdığınızda mutlaka yakınlarınızda vardır

 3. I have noticed you don’t monetize your site, don’t waste
  your traffic, you can earn additional cash
  every month because you’ve got high quality content.

  If you want to know how to make extra bucks, search for:
  Boorfe’s tips best adsense alternative

Trackbacks/Pingbacks

 1. Büyü Kefir Danem Büyü! | Kefir Natural - […] da bilmek gerekir ki mucizevi “kefir daneleri” öyle çok hızlı büyümezler. Paylaşmak çok güzeldir ama ev ortamında çoğalan ve …

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>