NEDEN SÜT İÇİNCE KARNIMIZ AĞRIR?

LAKTOZ İNTOLERANS NEDİR? 

Laktoz; insan sütü dahil tüm süt çeşitlerinde bulunan bir karbonhidrattır.

Vücudumuzda bu şekerin sindirimi laktaz diye bir enzimle sağlanır.  Laktaz enzimi laktoz şekerini glukoz ve galaktoz şekerlerine parçalama görevindedir. Bu oluşan basit şekerlerde enerji üretimi için kullanılmaktadır.

indir

Bir bireyde laktaz enzimi vücutta yeterli değilse laktoz şekeri parçalanamaz. Bu bireylerde “laktoz sindirim bozukluğu vardır” denir. Sindirilmemiş olan laktoz ince bağırsaktan kalın bağırsağa geçer, kalın bağırsakta bulunan bakteriler laktozu parçalarlar, asit ve gaz oluştururlar. Bağırsakta gelişen bu kombine olaylar laktoz intoleransın bazı belirtilerini ortaya çıkarır. Bu belirtiler; karın ağrısı, şişkinlik yada diyare gibi rahatsızlıklardır.

Bireylerde laktoz sindirim bozukluğu olması laktoz intoleranstan kaynaklı rahatsızlıkların çekilmesi yada süt tüketilmemesi anlamına gelmemelidir. Laktoz sindirim bozukluğu olan birçok kişi basit bir tıbbi test ile laktoz intolerans olup olmadığını belirlenebilir.

birçok kişi basit bir tıbbi test ile laktoz intolerans olup olmadığını belirlenebilir.

Laktoz intoleransın sebebi

İnsanların pek çoğu laktaz üretme yeteneğinde doğarlar. Çünkü inek sütü gibi anne sütü de laktoz içermektedir. Fakat bazı faktörler vardır ki laktoz intoleransın oluşumuna katkı sağlar. Bunlar; genetik eğilim, kişinin sağlık yapısıdır.

Süt ürünlerinde laktoz

Gıda gruplarından biri olan süt ürünleri özellikle çocukluk ve yetişme döneminde en önemli besin grubudur. Bu ürünler protein, karbonhidrat (laktoz), vitamin (özellikle A, B12 ve riboflavin) ve mineralleri (özellikle kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve çinko) içermektedir. Kefir ve yoğurt gibi fermente ürünler bu besin kaynaklarının yanı sıra bağırsak floramız için yararlı birçok bakterileri de içermektedir.

Laktoz intoleransı olan bireyler süt ürünlerini özellikle yoğurt ve kefiri dietlerinden çıkarmamalıdırlar. Çünkü bu süt ürünleri laktozu daha az oranda içermekte, bu ürünlerin içinde bulunan bakteriler fermentasyon esnasında laktozu kendine özgü enzimler ile parçaladıkları için laktoz intoleransı olan bireyler laktozdan kaynaklı semptomları/belirtileri yaşamamaktadırlar. Araştırmalar göstermektedir ki; laktaz enzimi az olan bireylerin günde bir bardak süt (yaklaşık 12 gr laktoz) tüketimi sonucunda karın ağrısı, şişkinlik ve çeşitli bağırsak rahatsızlıkları ile karşılaşabilir.

Fakat KEFİR ve YOĞURT gibi fermente süt ürünlerinin içinde bulunan bakteriler laktoz şekerini yaklaşık %60 azalmaktadır. Bu ürünleri tüketerek hem sütte bulunan besin bileşenlerinden faydalanalım, hem de laktoz intoleransa çare bulalım!

Tüm okuyucularımıza sağlıklı günler dileriz.

email
The following two tabs change content below.
Yrd. Doç. Dr. Tuğba Kök Taş

Latest posts by Yrd. Doç. Dr. Tuğba Kök Taş (see all)


Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>